Prázdný
košík
DOPRAVA ZDARMA
u Vás doma v úterý
+420 530 325 271
v pracovní dny 900 - 1700
Vážení zákazníci, provoz obchodu byl ukončen

Značka Apple je ve světě elektroniky svébytným fenoménem. Apple Inc. aktuálně sídlí v Kalifornii a k založení došlo roku 1976. Jaká byla její cesta za dnešním úspěchem?

K historii Applu

U zrodu stála trojice zakladatelů, byli jimi Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne. První dva jmenovaní se seznámili již na střední škole. A už tehdy projevovali oba mladí muži zájem o moderní technologie a snažili se proniknout do tajů programování.

Což jim tak trochu „překazila“ i studia na univerzitě. Školu opustili, aby se mohli věnovat počítačům na plný úvazek, tou dobou zatím u na trhu zavedených značek. Až posléze si zmíněná trojice založila vlastní společnost, v garáži rodičů Steva Jobse. Ten stojí i za názvem Apple, ovlivnily ho východní filosofie.

V kapse 1 300 dolarů a o pouhý rok později už vyvinutý prototyp osobního počítače Apple II – základ úspěšné firmy byl tímto oficiálně položen. Počítač Macintosh neboli Mac se poprvé představil v roce 1984 a znamenal naprostý průlom.

Jak se rozšiřovalo produktové portfolio

Počítači to na počátku 80. let teprve začalo. Za druhý průlomový rok můžeme určitě označit rok 2001. Právě tehdy se na trh dostala i mobilní zařízení. První přišel iPod, poté v roce 2007 iPhone a „svatou trojici“, s nadsázkou řečeno, doplnil iPad.

Od roku 2015 pak portfolio produktů obohatily ještě i chytré hodinky Apple Watch. Tyto hodinky se primárně zaměřují na sledování zdravotního stavu svého nositele. Dokáží tak změřit váš tep a provést srovnání naměřené hodnoty a mohou posloužit coby náhrada za sporttester. Disponují ale i mnoha dalšími užitečnými funkcemi, uživatel si může stáhnout některou z tisíců aplikací dostupných v AppStore.

Hodinky se nabízejí ve dvou velikostech ciferníku, a to konkrétně 38 a 42 mm. Vyrábějí se z hliníku, keramiky a ocele, přičemž vývojový tým klade důraz nejen na funkčnost, ale i na jejich design.

Dnes už je na trhu k dispozici i druhá generace Apple Watch, která oproti svému předchůdci nabízí hlavně inovovaný procesor, zvýšení jasu displeje, voděodolnost a zabudovanou funkci GPS.

Klíčové body obchodní strategie

Apple probouzí emoce, jedni produkty z dílny této značky milují, druzí nemohou „nakousnutému jablku“ přijít na jméno. Zastánci druhého tábora argumentují zejména cenou, výrobky z dílny Applu jsou oproti konkurenci dražší, ať už hovoříme o Macu či o iPhonu.

Když si ovšem porovnáme poměr ceny, výkonu a připočítáme navíc charakteristický propracovaný design, zjistíme, že jen málokterý výrobce notebooků nebo mobilních telefonů umí nabídnout srovnatelnou kvalitu.

Ve stejném duchu se ostatně nechal slyšet svého času i Steve Wozniak, který úspěch Applu ilustroval na iPhonech. „Jablečný“ mobilní telefon představuje investici na několik následujících let, koupit si tak na klidně i na pět let jediný iPhone se navzdory vyšší ceně stále vyplatí.

Vybrané modely iPhonů

iPhone 5

Základní varianta iPhone 5 se dostala na trh v roce 2012 a přinesla zásadní inovaci v podobě konektoru Lightning. Ten slouží pro propojení mobilu s počítačem nebo dalšími zařízeními. Typické je pro něj hlavně to, že se dá do zařízení nasunout z obou stran. Telefon se prodával v několika rozdílných konfiguracích, co se paměti týče. Všechny přístroje taktéž nově měly větší displej, přesně o úhlopříčce 4". Standardně se do obchodů dodávalo černé a bílé provedení. Jeho nástupcem se stal model iPhone 5s. Ten se nově nabízel i v další barevné variantě, konkrétně ve zlatě.

iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Na „pětkovou“ variantu navázala o dva roky později dvojice iPhone 6 a iPhone 6 Plus. Ty se po vzoru svých konkurentů, jako byl ve své době například Samsung, zvětšily, a to na úhlopříčku 4,7" u iPhone 6, varianta iPhone 6 Plus pak byla charakteristická rovnou velikostí 5,5". Co se týče displeje, přinesla devátá generace ještě jeden pozoruhodný prvek. Tím bylo ovládání 3D Touch, kdy displej dokázal rozpoznat sílu dotyku.

iPhone 7 a iPhone 7 Plus

Apple dodržel chronologii v názvu i v datu vydání, v roce 2016 tak světlo světa spatřily smartphony iPhone 7 a iPhone 7 Plus. Zásadní inovací, která se objevila, byla bezesporu duální kamera u iPhone 7 Plus. Přístroj potěšil i hudební nadšence, do výbavy dostal totiž i stereo reproduktory. Druhý reproduktor se „schovával“ ve sluchátku. Podstatnou vlastností zasluhující pozornost se stala u sedmičky stejně tak odolnost konstrukce proti proniknutí prachu a vody.

iPhone 8 a iPhone 8 Plus

Mobilních telefonů iPhone 8 a iPhone 8 Plus se vyznavači „jablíček“ dočkali už rok poté. Změny se projevily uvnitř i navenek. Na první pohled na iPhone 8 byla patrná hlavně skleněná záda. Na pohled druhý se objevuje i nová funkce bezdrátového nabíjení. „Osmička“ za sebou svoji konkurenci jednoznačně nechala i z hlediska výkonu. O ten se postaral procesor Apple A11 Bionic.

iPhone X

Jde o zatím poslední verzi mobilního telefonu od Applu. Smartphne iPhone X se zároveň stal prvním modelem, u kterého došlo po řadě let k výrazné změně designu. Ani Apple nezůstal pozadu ohledně trendu bezrámečkových přístrojů, u zatím posledního iPhonu tak displej pokrývá většinu plochy přední strany zařízení. Tato skutečnost zároveň podnítila i nutnost integrování AMOLED panelu.

Po hardwarové stránce se novinka od svého předchůdce nijak dramaticky neliší, ostatně proč měnit to, co bezesporu funguje. Extrémně výkonný procesor A11 Bionic tak najdeme i uvnitř iPhone X. Beze změny zůstala rovněž možnost bezdrátového nabíjení.

Přes srdce tak stále někteří nemohou přenést opět jen ne úplně lidovou cenu. Apple se však v tomto směru chystá během roku 2018 tak trochu uklidnit rozbouřené emoce, na trh by se totiž měly dostat novinky a jednou z nich bude i iPhone, který primárně bude soustředit právě na nižší cenu.

Proč si pořídit pouzdro na mobilní telefon

Zničený iPhone představuje rozhodně významný zásah do vašeho rozpočtu. Víte-li tak, že váš smartphone trpí častými pády, určitě byste si měli pořídit pouzdro na mobilní telefon, které ho ochrání. Jde o zanedbatelnou investici v porovnání s opravou poškozeného zařízení, kde se mohou částky vyšplhat až na několik tisíc korun. Svůj telefon udržíte i dlouho pěkný, zamezíte totiž vzniku oděrek a škrábanců.

A samozřejmě se nejedná jen o praktickou stránku. Pouzdra a obaly na mobilní telefony skvěle vyladí váš styl. Jeden smartphone tak může pokaždé vypadat trochu jinak a korespondovat s vaší momentální náladou.